Polska – dobry początek

Projekt finansowany z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny
wartość projektu 14 961,90 Euro

Co słychać w projekcie:

Ostatnio obchodziliśmy święta Bożego Narodzenia, był to dla nas ważny moment. Między innymi  o tym rozmawialiśmy podczas prowadzenia intensywnych zajęć adaptacyjnych dla osób pochodzących z Afganistanu, przebywających w Ośrodku dla Cudzoziemców w Białymstoku. dodano: 04.01.2022r.

                                                                                                           

Aby skuteczniej pracować z osobami pochodzącymi z Afganistanu, należy poszerzyć wiedzę na temat tego kraju. W ramach projektu pt. „Polska – dobry początek” mieliśmy przyjemność zrealizować specjalne szkolenia poświęcone problematyce współczesnego Afganistanu, dla pracowników i współpracowników Ośrodka dla Cudzoziemców, którzy na co dzień pracują z osobami z doświadczeniem migracji. Szkolenie w formie online odbyło się 2 i 3 grudnia 2021r.  Ekspertem szkolenia był Pan Marcin Krzyżanowski, były Konsul RP w Kabulu. dodano: 04.12.2021r.

 

                                                                                       

 

Rozpoczynamy zajęcia integracyjne i adaptacyjne dla Afgańczyków przebywających w Ośrodku dla Cudzoziemców w Białymstoku. Obecnie mieszka tu kilkadziesiąt osób, które musiały opuścić swój kraj po przejęciu go przez talibów, a teraz zaczynają nowe życie w w Polsce. To głównie ewakuowani współpracownicy Polskiego Kontyngentu Wojskowego i polskiej misji dyplomatycznej w Kabulu oraz ich rodziny. dodano: 20.11.2021r.

Cele projektu:

Projekt dotyczy działań interwencyjnych w obszarze pomocy prawnej i adaptacji do nowej sytuacji i integracji grupy uchodźców w Afganistanu, przebywających na terenie Ośrodka dla Cudzoziemców w Białymstoku. Jest to odpowiedź na zdiagnozowane problemy grupy docelowej, związane z diametralną zmianą ich sytuacji życiowej w wyniku kryzysu politycznego w Afganistanie.

Planowane działania:

  • pomoc prawna dla nowych mieszkańców Ośrodka – łącznie 70 godzin;
  • kursy adaptacyjne dla nowych mieszkańców Ośrodka, prowadzone przez różnych ekspertów i trenerów – łącznie 192 godziny dydaktyczne;
  • zajęć integracyjne dla nowych uchodźców z Afganistanu i pozostałych mieszkańców Ośrodka – łącznie 96 godzin zajęć dydaktycznych;
  • wsparcie merytoryczne pracowników Ośrodka dla Cudzoziemców w Białymstoku, w zakresie pracy z osobami pochodzącymi z Afganistanu – łącznie 8 godzin.

Rezultaty:

W rezultacie podjętych działań o charakterze interwencyjnym grupa docelowa zostanie objęta ochroną przed możliwymi sytuacjami naruszenia praw człowieka i nierównego traktowania czy wręcz przemocy instytucjonalnej w procedurze uchodźczej. Do minimum zostaną złagodzone możliwe sytuacje konfliktowe wśród mieszkańców Ośrodka dla Cudzoziemców w Białymstoku, a kadra Ośrodka zostanie wyposażona w odpowiednią wiedzę niezbędną do pracy z nowymi grupami cudzoziemców. 

 

Kontakt

Stowarzyszenie Vox Humana

ul. Puławska 24b/16
02-512 Warszawa

Telefon

+48 501 022 598

Email

agata_marek@o2.pl